Przedstawienia profilaktyczne

Dnia 28 kwietnia w naszej szkole odbyły się dwa spektakle profilaktyczne: jeden dedykowany dla przedszkola i uczniów klas 1-3, a kolejny skierowany dla klas 4-8.
Dla starszych uczniów temat brzmiał „Wielka ucieczka”- problem uzależnień od dopalaczy, napojów energetycznych, nauka asertywności, zdrowy styl życia. W dzisiejszych czasach problem uzależnienia wśród dzieci i młodzieży jest bardzo powszechny. W ostatnich latach szczególnie groźne są tzw. dopalacze czy napoje energetyczne. Eskalacja zjawiska jest dowodem na to, że wojna z dopalaczami staje się coraz trudniejsza.
Celem spektaklu, było uświadomienie młodym odbiorcom, jakie konsekwencje niesie za sobą sięganie po używki oraz niezdrowe napoje. Pokazane było również w jaki sposób odmawiać i wzmacniać w sobie postawę asertywną, a także gdzie szukać wsparcia w przypadku przeżywania trudności. Udowodnili, że można się świetnie bawić i aktywnie spędzać czas bez środków psychoaktywnych.
Giętki jest przeciętnym nastolatkiem. Pewnego dnia decyduje się zażyć nieznaną substancję zwaną dopalaczem. W tym momencie rozpoczyna się nasza przygoda, ponieważ przenosimy się do wnętrza organizmu naszego bohatera! Okazuje się że Rozum i Serce oburzeni postępowaniem ich właściciela postanawiają się wyprowadzić.
Publiczność wyruszy z naszymi bohaterami w fascynująca podróż, podczas której poznają Stracha Stacha czy Wielkiego Śpiocha. Czy Giętki odzyska Rozum? Czy Serce wróci na swoje miejsce? I co je łączy ze śledzioną?
Młodsze klasy wzięły udział w spektaklu pt. "BAJKI NA JEDNEJ NODZE". Tematem był zdrowy styl życia, zagrożenia, profilaktyka uzależnień.
W spektaklu poruszony został problem uzależnień (alkohol, nikotyna) oraz zdrowego stylu życia. Pokazywał zgubne skutki nałogów. Przestrzegał, aby nie ufać nieznajomym, myć owoce i warzywa przed jedzeniem, oraz dbać o swoją higienę.
Widowisko powstało w oparciu o scenariusz zabaw z dziećmi Wandy Chotomskiej „Kabaret na przerwie”. Zabawny i pełen humoru zbiór kilku najpopularniejszych bajek literatury dziecięcej (Czerwony Kapturek, Królewna Śnieżka, Kopciuszek., Jaś i Małgosia). Jeżeli jednak myślicie Państwo, że to te same bajki, które opowiadała Wam kiedyś babcia przed snem, to grubo się mylicie. Każda z bajek odbiega od oryginału, a kończy się śmiesznym i zaskakującym morałem. Po każdej ze scen aktorzy rozmawiają z publicznością na temat w niej zawarty. Dzieci same wyciągają wnioski, dzięki temu zapamiętują przesłanie każdej ze scenek.